A A AAktualnościkomentarze (9)

Zdzieszowice. Zakłady Koksownicze będą tylko oddziałem ArcelorMittal?

Zakłady Koksownicze nie będą już samodzielną spółką, a oddziałem Arcelor Mittal - takie są nieoficjalne informacje. (fot. archiwum)

Zakłady Koksownicze nie będą już samodzielną spółką, a oddziałem Arcelor Mittal - takie są nieoficjalne informacje. (fot. archiwum)

Zakłady Koksownicze z samodzielnej spółki mogą zostać zdegradowane do oddziału ArcelorMittal. Zanosi się na to, że w budżecie gminy ubędzie sporo pieniędzy.

Oficjalnych informacji o szykowanych zmianach nie ma. Nieoficjalnie mówi się jednak o nich w kuluarach zakładu, Urzędzie Miasta i Gminy i na ulicy.

Zobacz: ArcelorMittal Poland S.A. wyłącznym udziałowcem Zakładów Koksowniczych Zdzieszowice

Od 20 września koksownia ma jednego właściciela: ArcelorMittal Poland odkupił od Ministerstwa Skarbu Państwa i Towarzystwa Finansowego Silesia ostatnie 8,5% udziałów w spółce i stał się posiadaczem całego pakietu.

- W tej sytuacji istnienie odrębnej spółki z odrębnym zarządem przestaje mieć sens, korzystniej dla właściciela jest mieć tu tylko dyrekcję, tak jak funkcjonuje to we wszystkich pozostałych sześciu oddziałach ArcelorMittal - mówi redakcji nieoficjalnie jeden z dobrze poinformowanych pracowników. - Teraz zarząd mieścił się będzie w Dąbrowie Górniczej.

Zmiany podobno szykowane są od nowego roku

Ich konsekwencji może być wiele, ale najważniejsze dotyczą udziału gminy we wpływach z podatku dochodowym CIT (od osób prawnych). W tej chwili jako że siedziba firmy mieści się w Zdzieszowicach ,udział ten wynosi wynosi 6,71%. Rokrocznie do budżetu gminy wpływały miliony: od kilku do ponad 20 !(w zależności od koniunktury).

Z ustawy o dochodach samorządów wynika, że jeśli siedziba będzie gdzie indziej, wpływy te przekazywane będą tylko częściowo - proporcjonalnie do liczby zatrudnionych. Nieoficjalnie mówi się, że gmina może stracić kilka milionów rocznie.

Zobacz: Zakłady Koksownicze Zdzieszowice po przejęciu przez nowego właściciela

- Do mnie też dochodzą takie wieści, ale oficjalnie nikt mnie jeszcze nie informował - mówi burmistrz Dieter Przewdzing. - Jestem zszokowany jak można było dopuścić do sytuacji, aby sprzedać naszą matkę - żywicielkę! Zostają nam podatki od nieruchomości i od budowli, a tego też jest sporo no i inne mniejsze firmy. Tragedii nie będzie, ale zacisnąć pasa trzeba.

Prezes koksowni odesłał nas po informacje do rzecznika ArcelorMittal. Konkretów jednak nie poznaliśmy:

- Trwają dyskusje dotyczące organizacji zakładów po połączeniu z ArcelorMittal Poland. Proces chcemy zakończyć jeszcze w tym roku - mówi Sylwia Winiarek.

Pani rzecznik próbowała nas zbyć przekonując że...pytanie jest bezprzedmiotowe bo "podatki CIT i PIT trafiają przecież bezpośrednio do budżetu państwa” (faktycznie trafiają, ale potem ich część wraca do gminy -red).

Pogłoskami zaniepokojone są związki zawodowe (na terenie ZKZ działa ich aż 6).

- Nasza wiedza na temat skutków zmian własnościowych jest bardzo ograniczona i dlatego zażądaliśmy informacji od pracodawcy i właściciela - mówi Joachim Korzeński, przewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej Pracowników Zakładów Koksowniczych "Zdzieszowice.- Domagamy się pisemnych gwarancji zabezpieczenia interesów załogi.

Komentarze (9)

 • 2010-10-25, 14:56
  pokaż komentarz
 • 2010-10-25, 16:02

  debilu zrób 1/10 tego co zrobił burmistrz dla Zdzieszowic ,a będziesz błogosławiony po wszelkie czasy.Zamiast myśleć co będzie jak zabraknie kasy to,ty myślisz jak jemu dowalić.16 milionów braku kasy to budżet na oświatę dla całej gminy.Poczekaj jak przyjdzie Hankus ,to Ci podrzuci zdechłą rybkę żebyś się udławił.

 • 2010-10-26, 09:29
  pokaż komentarz
 • 2010-10-25, 16:02

  debilu zrób 1/10 tego co zrobił burmistrz dla Zdzieszowic ,a będziesz błogosławiony po wszelkie czasy.Zamiast myśleć co będzie jak zabraknie kasy to,ty myślisz jak jemu dowalić.16 milionów braku kasy to budżet na oświatę dla całej gminy.Poczekaj jak przyjdzie Hankus ,to Ci podrzuci zdechłą rybkę żebyś się udławił.

 • 2010-10-26, 07:28

  Jakie masz kolego na myśli zasługi burmistrza? Moim zdaniem trzeba Dietera wymienić na kogoś uczciwego, może być mniej doświadczony ale uczciwy. (akurat Hankus nie jest tu najlepszym rozwiązaniem)

  Dieter zasłużył się następująco

  - przywłaszczył sobie kombajn, który dył darem dla mieszkańców. wWnajmował go za kasę, a za sterami siedział Czapla

  - zbudował Płonce wodociąg za naszą kasę, a gdy się z nim pokłócił, wyparł się sprawy i kazał schować umowę podpisaną przez ZGKiM i doniósł do nadzoru budowlanego - Płonka ma kopię umowy, a sprawa jest w sądzie

  - jakość drogi w strefie borek jest taka, że trzeba kogoś zamknąć

  - jak ktoś się wyhyli z szeregu - to pojawiają się groźby i naciski np: jak nie chcesz stracić roboty, to się jej pilnuj a nie zajmuj się polityką

  - doprowadził przez wiele lat do degradacji instalacji wodno-kanalizacyjnych - teraz mamy straty, dopłacamy ogromną kasę ze środków publicznych

  - przez lata pilnuje aby nie było zbyt dużo działek budowlanych - steruje w ten sposób ceną

  - uzbraja raczej prywatne działki za publiczne pieniądze - ostatnio w Rozwadzy, a przecież ze sprzedaży gminnych kasa wpłynęłaby do budżetu, tak wpływa do prywatnej kieszeni . Zgadnijcie kto bierze prowizję?

  Długo by wymieniać

  Trzeba wymienić jego

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.