A A ADotacje UEkomentarze (0)

Zasady składania wniosków i dopłaty dla rolników w 2010 roku

W tym roku zmieniły się zasady składania wniosków i dopłaty dla rolników. (fot. sxc)

W tym roku zmieniły się zasady składania wniosków i dopłaty dla rolników. (fot. sxc)

Od poniedziałku (15 bm.) powiatowe biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przyjmują wnioski od rolników, którzy też w tym roku otrzymają unijne dopłaty. Wnioski można składać do 17 maja 2010 r.

Po tym terminie też będzie można składać wnioski do 11 czerwca br., ale za każdy dzień zwłoki nastąpi zmniejszenie kwoty przyznanej płatności o 1 proc.

Zobacz: Dzięki Unii rolnicy mają się dobrze

Warto wiedzieć, że w tym roku nastąpiły ważne zmiany, jeśli chodzi o składanie wniosków i dopłaty.

Teraz tylko 1 formularz

W tym roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich, a także innych płatności, takich jak dopłata do gospodarowania na terenach górskich (tzw. ONW), rolno-środowiskowa i na poprawę dobrostanu zwierząt oraz innych płatności uzupełniających, wypełniają tylko jeden formularz. Wprowadzenie jednego formularza wniosku dla 10 różnych rodzajów płatności jest ułatwieniem dla rolników.

Nie muszą teraz wielokrotnie podawać tych samych danych i występować do Agencji z osobnymi wnioskami o przyznanie różnych dopłat, złożonych w ubiegłym roku.

Do właściwego biura

Natomiast osoby, które nie ubiegały się o dopłaty w 2009 r. (np. przejęły lub kupiły niedawno gospodarstwo) powinny zwrócić się o formularz wniosku do swojego biura powiatowego.

Formularz jest też dostępny na stronie internetowej www.arimr.gov.pl. Wypełniony wniosek wraz z załącznikiem graficznym należy złożyć we właściwym biurze powiatowym Agencji albo przesłać pocztą.

Wypełniaj zgodnie z instrukcją

Należy zwrócić uwagę na poprawność wypełnienia wniosku. Rolnicy wypełniając go powinni postępować zgodnie z instrukcją, którą dostali wraz z wnioskiem.

Zobacz: Rolnicy walczą o prawie 3 miliardy euro

Jest to szczególnie ważne, gdyż zmienił się druk wniosku, pojawiły się nowe dopłaty specjalne oraz nastąpiły zmiany w krajowych uzupełniających płatnościach obszarowych.

Dopłaty do owiec, krów, roślin motylkowych…

Od tego roku znikną dopłaty do roślin energetycznych, ale jest coś w zamian. Po raz pierwszy rolnicy mogą starać się o dopłaty do roślin strączkowych i motylkowatych.

W kilku województwach przysługują rolnikom dotacje do chowu krów i owiec oraz dopłaty do prowadzenia upraw zagajników drzew takich jak: brzoza, topola czy wierzba. Rolnicy, którzy chcą skorzystać z takich dopłat muszą we wnioskach zadeklarować tak wykorzystywane grunty, jako odrębne działki rolne.

Wiecej szczegółów na stronie internetowej www.arimr.gov.pl i w powiatowych biurach ARiMR.

Więcej na temat: rolnicy, wnioski, dopłaty

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.