A A AAktualnościkomentarze (0)

Zachorowałeś, dzień wolny przepada?

Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)

Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)

Na pytanie odpowiada Roman Zemanek, ekspert Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Czytelniczka:-  Jestem zatrudniona w dziekanacie i pracuję w soboty na podstawie harmonogramu, który jest sporządzany raz w miesiącu. Zgodnie z ustaleniami, za przepracowaną sobotę miałam wziąć w piątek wolne, ale w środę się rozchorowałam i miałam 9 dni zwolnienia. Czy ustalony wcześniej dzień wolny mi przepadł?

Zobacz: Udawana choroba i zwolnienie lekarskie. Tak uciekamy od pracy!

- W prawie pracy nie występuje pojęcie „wolna sobota”. Pracownika obowiązuje przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy. Szósty dzień wolny od pracy może być wyznaczony w dowolnym dniu pomiędzy poniedziałkiem a sobotą.

Do Pani pytania odnosi się przepis art. 130 § 3 Kodeksu pracy. Skoro dzień wolny wg grafika wypadł w trakcie okresu niezdolności do pracy, to pracodawca nie ma obowiązku wydania go w innym terminie, bowiem okres chorobowego obejmuje wszystkie kolejne dni kalendarzowe, zarówno dniówki robocze, jak i wolne od pracy (niedziele, święta, tzw. wolne soboty).

Zobacz: Żałoba narodowa a czas pracy

Za te wszystkie dni pracownik ma płacone wynagrodzenie z tytułu niezdolności do pracy lub odpowiednio od 34. dnia chorobowego - zasiłek ubezpieczeniowy.

Wiem, że to brzmi dość zawile, ale podam przykład: jeśli czas chorobowego pracownika przypada np. w wolną sobotę, to pracodawca też tego dnia po powrocie do pracy mu nie zwraca. Zarówno w opisanej przez Panią sytuacji, jak i podanym przeze mnie przykładzie działa ta sama zasada.

Podsumowując, dzień wolny „skonsumowało” Pani chorobowe.

Więcej na temat: praca, choroba

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.