Uwaga! Pisma do przedsiębiorców z CRFiDG wyglądają jak urzędowe

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Fot.: sxc.hu

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Opolanka na początku grudnia rozpoczęła działalność gospodarczą. Trzy dni później znalazła w skrzynce na listy pismo z firmy CRFIDG, że do 3 grudnia musi zapłacić  192 zł, bo inaczej nie zostanie wpisana do Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczych.

Pismo wyglądało wiarygodne, było opatrzone pieczątkami przypominającymi urzędowe, a jego autor powoływał się na konkretne ustawy, od których mogło zakręcić się w głowie.

Elżbieta Kliś, kiedy je zobaczyła, wpadła w popłoch, bo z pisma wynikało, że już jest spóźniona z opłatą. - Później zdenerwowałam się, bo urzędnicy zapewniali, że wpis do rejestru jest darmowy - relacjonuje opolanka. - Wychodziło na to, że jeszcze nie zaczęłam zarabiać, a już domagają się ode mnie pieniędzy.

Kobieta zaczęła uważnie oglądać pismo i stwierdziła, że ktoś próbuje wyłudzić od niej pieniądze. Pismo wysłała firma CRFIDG, której skrót łatwo pomylić ze skrótem  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do której wpisują się przedsiębiorcy.

- Wpisałam nazwę, którą znalazłam w liście  do internetowej wyszukiwarki i wyświetliła mi się cała lista ostrzeżeń od osób oszukanych przez tę firmę - opowiada Elżbieta Kliś.

Opolanka mówi, że dba o to, aby wszystkie rachunki płacić w terminie, więc pierwszy odruch był taki, aby i ten zapłacić. - Ostatecznie zauważyłam, że to oszustwo, ale podejrzewam, że wiele osób płaci bez zastanowienia, uznając, że tak trzeba. A ktoś na tym zarabia - kwituje.  

Kobieta poinformowała o sprawie Ministerstwo Gospodarki, które odpowiedziało że zna problem i stara się ostrzegać przed nim przedsiębiorców. Resort zapewnił też, że poinformuje o zdarzeniu prokuraturę, która sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa.

CEIDG (ta prawdziwa) zamieściła na swojej stronie  komunikat, że wszystkie czynności związane z wpisem do ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki są bezpłatne, a do tych, płatnych, oferowanych przez firmy komercyjne, należy podchodzić ostrożnie.

Komentarze (39)

 • ~jojo 2013-12-08, 15:34

  w ,,panstwie prawa urzeczywistniajacym interesy???no czyje???,,chgw mozna bezkarnie krecic takie lodya ,,panstwo prawa,,nic sobie z tego nie robi przeciez to problem z dluga broda

 • ~przedsiebiorca 2013-12-08, 17:08

  Przecież to juz ze dwa lata trwa! To urzędasy jeszcze nie zrobiły z tym porzadku?? Wstyd! Nieudolni ludzie, którzy żyją na plecach przedsiębiorców..jak pasożyty dosłownie.

 • ~Kacper 2014-05-20, 15:28

  To jest jakaś masakra, mijają lata i nikt nic z tym nie robi. Tutaj macie kolejny przykład tego typu działania:
  http://tm-universe.blogspot.com/2014/02/crdgif-czyli-polska-pomysowosc.html

   

  Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi?

 • ~Mała firma 2014-10-31, 18:42

  Witam, wpis może stary, ale wart komentarza. Ja założyłam swoją firmę 28.10.14 r. Dziś wyjęłam "pismo" od CE  F IDG - TEJ F AŁSZYWEJ z nakazem wpłaty 148 zł do 6 listopada 14 r. Ostrzegam wszystkich przedsiębiorców przed wpłacaniem na podane konto w Banku PEKAO S.A. (żubr) jakichkolwiek pieniędzy. Pismo tak jak w artykule wygląda na urzędowe ALE:

  -brak pieczęci firmowych z danymi firmy oraz pieczęci imiennych jest tylko jakiś podpis na jakiejś pieczęci wyrobionej na prędce

  -brak papieru firmowego

  -kupa zgodnych z prawdą informacji, ale żadnych konkretnych przepisów prawnych, na które się powołują - no i ta dodatkowa literka "F" w nazwie, sorry, ale trzeba być ślepym żeby nie zauważyć

  -współpracujący bank to PEKAO S.A. ten z żubrem no cóż mojego konta firmowego tam już nawet za 0 zł za wszystko nie będzie, nawet gdyby mi dopłacali to nadal go tam nie będzie!

  BARDZO TANI NUMER DROGI CE F IDG

 • ~Maxi 2013-12-08, 17:33

  Każdy urząd tylko patrzy jak wyjebać każdego kto otworzy działalność gosp. ZUS ma w dupie czy zarabiasz czy nie ,masz do 10-go zapłacić składkę,US jeśli cię wezwie na kontrolę i stwierdzi że masz za mały przychód to patrzy na ciebie jak na potencjalnego oszusta i złodzieja bo urzędas z US ma to wpojone przez ten post komunistyczny system że każdy obywatel to złodziej i kieruje się zasadą że każdy jest oszustem ,tylko trzeba mu to odowodnić a jak się nie da to sfabrykowac dowody aby tak było bo każda kontrola musi zakończyć się dopierdoleniem kary,zasrany kraj !!!!