Uwaga! Pisma do przedsiębiorców z CRFiDG wyglądają jak urzędowe

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Fot.: sxc.hu

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Opolanka na początku grudnia rozpoczęła działalność gospodarczą. Trzy dni później znalazła w skrzynce na listy pismo z firmy CRFIDG, że do 3 grudnia musi zapłacić  192 zł, bo inaczej nie zostanie wpisana do Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczych.

Pismo wyglądało wiarygodne, było opatrzone pieczątkami przypominającymi urzędowe, a jego autor powoływał się na konkretne ustawy, od których mogło zakręcić się w głowie.

Elżbieta Kliś, kiedy je zobaczyła, wpadła w popłoch, bo z pisma wynikało, że już jest spóźniona z opłatą. - Później zdenerwowałam się, bo urzędnicy zapewniali, że wpis do rejestru jest darmowy - relacjonuje opolanka. - Wychodziło na to, że jeszcze nie zaczęłam zarabiać, a już domagają się ode mnie pieniędzy.

Kobieta zaczęła uważnie oglądać pismo i stwierdziła, że ktoś próbuje wyłudzić od niej pieniądze. Pismo wysłała firma CRFIDG, której skrót łatwo pomylić ze skrótem  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do której wpisują się przedsiębiorcy.

- Wpisałam nazwę, którą znalazłam w liście  do internetowej wyszukiwarki i wyświetliła mi się cała lista ostrzeżeń od osób oszukanych przez tę firmę - opowiada Elżbieta Kliś.

Opolanka mówi, że dba o to, aby wszystkie rachunki płacić w terminie, więc pierwszy odruch był taki, aby i ten zapłacić. - Ostatecznie zauważyłam, że to oszustwo, ale podejrzewam, że wiele osób płaci bez zastanowienia, uznając, że tak trzeba. A ktoś na tym zarabia - kwituje.  

Kobieta poinformowała o sprawie Ministerstwo Gospodarki, które odpowiedziało że zna problem i stara się ostrzegać przed nim przedsiębiorców. Resort zapewnił też, że poinformuje o zdarzeniu prokuraturę, która sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa.

CEIDG (ta prawdziwa) zamieściła na swojej stronie  komunikat, że wszystkie czynności związane z wpisem do ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki są bezpłatne, a do tych, płatnych, oferowanych przez firmy komercyjne, należy podchodzić ostrożnie.

Komentarze (31)

 • ~jojo 2013-12-08, 15:34

  w ,,panstwie prawa urzeczywistniajacym interesy???no czyje???,,chgw mozna bezkarnie krecic takie lodya ,,panstwo prawa,,nic sobie z tego nie robi przeciez to problem z dluga broda

 • ~przedsiebiorca 2013-12-08, 17:08

  Przecież to juz ze dwa lata trwa! To urzędasy jeszcze nie zrobiły z tym porzadku?? Wstyd! Nieudolni ludzie, którzy żyją na plecach przedsiębiorców..jak pasożyty dosłownie.

 • ~Kacper 2014-05-20, 15:28

  To jest jakaś masakra, mijają lata i nikt nic z tym nie robi. Tutaj macie kolejny przykład tego typu działania:
  http://tm-universe.blogspot.com/2014/02/crdgif-czyli-polska-pomysowosc.html

   

  Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi?

 • ~Maxi 2013-12-08, 17:33

  Każdy urząd tylko patrzy jak wyjebać każdego kto otworzy działalność gosp. ZUS ma w dupie czy zarabiasz czy nie ,masz do 10-go zapłacić składkę,US jeśli cię wezwie na kontrolę i stwierdzi że masz za mały przychód to patrzy na ciebie jak na potencjalnego oszusta i złodzieja bo urzędas z US ma to wpojone przez ten post komunistyczny system że każdy obywatel to złodziej i kieruje się zasadą że każdy jest oszustem ,tylko trzeba mu to odowodnić a jak się nie da to sfabrykowac dowody aby tak było bo każda kontrola musi zakończyć się dopierdoleniem kary,zasrany kraj !!!!

 • ~nmn 2013-12-08, 23:48

  Bo taka jest wlaśnie polska.Nie tylko naciągają działalnośc gospodarczą Każda spłłka musi zamieszczać rózne ogłoszenia w Monitorze.Ta sama firma próbóje na tym zarobić.Adres ma prawie taki sam jak monitor różnią się tylko numerem domu..Działają od kilku lat.I co i pstro.Policja śpi.Prokuratura niby cos tam prowadzi.Monitor na swojej stronie informuje o oszustach.Skoro policja nie potrafi nawet doprowadzić gościa w kajdankach co co dopiero złapać oszusta.Wystarczyła by na początek regularna blokada kont bankowych ale to jest za inteligentne dla organów scigania

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.