Uwaga! Pisma do przedsiębiorców z CRFiDG wyglądają jak urzędowe

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Fot.: sxc.hu

Centralny Rejestr Firm i Działalności Gospodarczych oczekuje opłaty za wpis. Nazwa tej firmy przypomina urzędową Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, gdzie wpisu dokonuje się za darmo.

Opolanka na początku grudnia rozpoczęła działalność gospodarczą. Trzy dni później znalazła w skrzynce na listy pismo z firmy CRFIDG, że do 3 grudnia musi zapłacić  192 zł, bo inaczej nie zostanie wpisana do Centralnego Rejestru Firm i Działalności Gospodarczych.

Pismo wyglądało wiarygodne, było opatrzone pieczątkami przypominającymi urzędowe, a jego autor powoływał się na konkretne ustawy, od których mogło zakręcić się w głowie.

Elżbieta Kliś, kiedy je zobaczyła, wpadła w popłoch, bo z pisma wynikało, że już jest spóźniona z opłatą. - Później zdenerwowałam się, bo urzędnicy zapewniali, że wpis do rejestru jest darmowy - relacjonuje opolanka. - Wychodziło na to, że jeszcze nie zaczęłam zarabiać, a już domagają się ode mnie pieniędzy.

Kobieta zaczęła uważnie oglądać pismo i stwierdziła, że ktoś próbuje wyłudzić od niej pieniądze. Pismo wysłała firma CRFIDG, której skrót łatwo pomylić ze skrótem  Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), do której wpisują się przedsiębiorcy.

- Wpisałam nazwę, którą znalazłam w liście  do internetowej wyszukiwarki i wyświetliła mi się cała lista ostrzeżeń od osób oszukanych przez tę firmę - opowiada Elżbieta Kliś.

Opolanka mówi, że dba o to, aby wszystkie rachunki płacić w terminie, więc pierwszy odruch był taki, aby i ten zapłacić. - Ostatecznie zauważyłam, że to oszustwo, ale podejrzewam, że wiele osób płaci bez zastanowienia, uznając, że tak trzeba. A ktoś na tym zarabia - kwituje.  

Kobieta poinformowała o sprawie Ministerstwo Gospodarki, które odpowiedziało że zna problem i stara się ostrzegać przed nim przedsiębiorców. Resort zapewnił też, że poinformuje o zdarzeniu prokuraturę, która sprawdzi, czy nie doszło do przestępstwa.

CEIDG (ta prawdziwa) zamieściła na swojej stronie  komunikat, że wszystkie czynności związane z wpisem do ewidencji prowadzonej przez Ministerstwo Gospodarki są bezpłatne, a do tych, płatnych, oferowanych przez firmy komercyjne, należy podchodzić ostrożnie.

Komentarze (42)

 • ~jojo 2013-12-08, 15:34

  w ,,panstwie prawa urzeczywistniajacym interesy???no czyje???,,chgw mozna bezkarnie krecic takie lodya ,,panstwo prawa,,nic sobie z tego nie robi przeciez to problem z dluga broda

 • ~przedsiebiorca 2013-12-08, 17:08

  Przecież to juz ze dwa lata trwa! To urzędasy jeszcze nie zrobiły z tym porzadku?? Wstyd! Nieudolni ludzie, którzy żyją na plecach przedsiębiorców..jak pasożyty dosłownie.

 • ~Kacper 2014-05-20, 15:28

  To jest jakaś masakra, mijają lata i nikt nic z tym nie robi. Tutaj macie kolejny przykład tego typu działania:
  http://tm-universe.blogspot.com/2014/02/crdgif-czyli-polska-pomysowosc.html

   

  Dlaczego nikt z tym nic nie zrobi?

 • ~Mała firma 2014-10-31, 18:42

  Witam, wpis może stary, ale wart komentarza. Ja założyłam swoją firmę 28.10.14 r. Dziś wyjęłam "pismo" od CE  F IDG - TEJ F AŁSZYWEJ z nakazem wpłaty 148 zł do 6 listopada 14 r. Ostrzegam wszystkich przedsiębiorców przed wpłacaniem na podane konto w Banku PEKAO S.A. (żubr) jakichkolwiek pieniędzy. Pismo tak jak w artykule wygląda na urzędowe ALE:

  -brak pieczęci firmowych z danymi firmy oraz pieczęci imiennych jest tylko jakiś podpis na jakiejś pieczęci wyrobionej na prędce

  -brak papieru firmowego

  -kupa zgodnych z prawdą informacji, ale żadnych konkretnych przepisów prawnych, na które się powołują - no i ta dodatkowa literka "F" w nazwie, sorry, ale trzeba być ślepym żeby nie zauważyć

  -współpracujący bank to PEKAO S.A. ten z żubrem no cóż mojego konta firmowego tam już nawet za 0 zł za wszystko nie będzie, nawet gdyby mi dopłacali to nadal go tam nie będzie!

  BARDZO TANI NUMER DROGI CE F IDG

 • ~DOBRY WUJEK 2014-12-17, 21:34

  Dane kontaktowa naciągaczy z firmy CRFIDG zwanymi inaczej RDGIF czyli Rejestrem Dzialanosci Gospodarczych i Firm
  Ledwo zalozylem firme, a goscie wysylali mi pare razy poelcenie zaplaty za usluge, ktora NIE JEST platna, jest to dobrowolna "skladka".
  Posiedzialem, pogooglowalem, chcialem zobaczyc, kto naciaga ludzi, dane kontaktowe szybko sie rozbijaja na te same nazwiska i jedna firme

  kluczowa:

  NET COMPANY,  
  ŁUKASZ MAJDAŃSKI, SEBASTIAN ZAWADZKI
  NIP: 7292704822 REGON: 101720101
  https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/SearchDetails.aspx?Id=35...

  Panowie zmieniają wpisy w bazie ewidencji co kilka dni (w tym adresy "firmy" korespondencyjne itp.)
  Poszedlem na policje, nie sa w stanie nic z tym zrobisz, jak zaplaciles to jestes "frajerem", nikt nie ubolewa nad tym, ze bezprawnie

  wysylaja na moj firmowy adres miliony listow, ktorych sobie nie zycze.

  Więc daje wam moc, by samemu osobiście odebrać wasze pieniądze, jeżeli je straciliście:

  Rejestr Dzialanosci Gospodarczy i Firm ( RDGIF ) numer telefonu kontaktowego:
  =========================================================================
  Łukasz Majdański
  adres zamieszkania: Wójtowska 15, Łódź
  prywatny telefon kontaktowy: 797 769 823
  facebook: www.facebook.com/profile.php?id=100004508679491&ref=ts&fref=ts
  prawdopodobnie wlaściciel srebrnego BMW o rejestracji WKZ 67MU (na tablicy napis: kto nie kombinuje ten sie nie buja)
  =========================================================================
  Sebastain Zawadzki ul. Rozległa 19A, Łodź
  prywatny telefon kontaktowy: 510 069 110
  =========================================================================

  Zadzwoniłem, pierwszy gościu się "obsrał" na miekko po pouczeniu go paragrafem, który w skrócie mówi, że moje prywatne dane (adres, nazwa

  i właściciel firmy) nie mogą być źródłem dochodów "firmy" tych panów bez mojej zgody - takiej nie udzieliłem!

  MIESZKACIE W POBIŻU? WIECIE JAK ZADBAĆ O SWOJE? POMOŻCIE MU SIĘ "POBUJAĆ" ;)

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.