A A ADotacje UEkomentarze (0)

Strzelce Opolskie, Krapkowice. Do podziału jest blisko 3,7 mln zł

Grodzisko. 5 lat temu mieszkańcy założyli stowarzyszenie, żeby prowadzić szkołę podstawową. Teraz starają się o unijne dofinansowanie na budowę sali sportowej dla uczniów. (fot. Radosław Dimitrow)

Grodzisko. 5 lat temu mieszkańcy założyli stowarzyszenie, żeby prowadzić szkołę podstawową. Teraz starają się o unijne dofinansowanie na budowę sali sportowej dla uczniów. (fot. Radosław Dimitrow)

Najwięcej mogą zgarnąć Grodzisko i Żywocice, które chcą budować hale sportowe. Chodzi o pieniądze z Unii Europejskiej, przeznaczone na rozwój obszarów wiejskich.

Mogły się o nie starać m.in. gminy, stowarzyszenia, parafie i prywatne osoby. Instytucją, która nadzoruje ich przyznawanie w powiecie strzeleckim, krapkowickim i częściowo opolskim jest Stowarzyszenie Kraina św. Anny. Właśnie ogłosiło ono listę projektów, które mają szansę być dofinansowane.

Zobacz: Głubczyce. Nagroda za ratusz z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego

- To 13 projektów dużych, do kwoty 500 tys. zł i 40 małych, na które można dostać do 25 tys. zł - mówi Patrycja Bugno, specjalista ds. naborów w Stowarzyszeniu. - Łączna suma pieniędzy, o które starają się wsie nie przekracza limitu, który mamy przyznany na ten rok. To oznacza, że wszyscy mają szanse na dotację.

Najwięcej zgarnąć mogą Grodzisko i Żywocice. Obie wioski starają się, o budowę sal sportowych.

W pierwszej wniosek napisali mieszkańcy. Ci sami, którzy 5 lat temu nie pozwolili gminie Strzelce Opolskie zamknąć szkoły podstawowej. Utworzyli stowarzyszenie i od tego czasu sami prowadzą placówkę.

- Teraz chcemy, by nasi uczniowie mieli lepsze warunki do ćwiczeń - mówi Agnieszka Kała, p.o. dyrektora szkoły w Grodzisku. - Obecnie dzieci mają lekcje WF-u na dworze lub w klasie, która przerobiona jest na małą salę gimnastyczną.

Inne miejscowości starały się o pieniądze na remonty kościołów. Tak zrobiły m.in. Centawa, która chce remontować wieżę świątyni i Ujazd, który chce odnowić elewację.

Zobacz: Opole. Dzięki Unii będą kolejne nowe autobusy 

Natomiast wsie: Odrowąż, Krępna, Grocholub i zamierzają zainwestować pieniądze w budowę lub remont świetlic bądź domów spotkań.

W Boryczy ma powstać plac zabaw dla dzieci natomiast na Górze św. Anny plac, na którym będzie można odpocząć.

Wśród małych projektów do 25 tys. zł wsie starały się najczęściej o pieniądze na remonty świetlic i placów zabaw.

Były także ciekawe wnioski np. na utworzenie punktu widokowego na Górze św. Anny, czy też wydanie książki. Wsie starały się także o oznakowanie tras rowerowych w ich okolicach. Wystąpiły o to: Osiek, Kadłub oraz gmina Izbicko.

- Teraz wszystkie wnioski będą jeszcze sprawdzane przez urząd marszałkowski - mówi Ewa Piłat, prezes stowarzyszenia Kraina św. Anny. - Jeżeli nie będzie w nich nieprawidłowości, to do trzech miesięcy urząd powinien je zatwierdzić.

To oznacza, że unijne pieniądze w przyszłym roku trafią do autorów projektów. Wsie mogą jednak ruszyć z inwestycjami wcześniej i czekać, aż dostaną zwrot poniesionych kosztów.

Liczby

  • 2,9 mln zł- to pula unijnych pieniędzy przeznaczona na duże projekty
  • 0,8 mln zł wynosi pula na projekty małe
  • 525 tys. zł to maksymalna suma, jaką może dostać jedna miejscowość
  • 53 projekty złożyły łącznie gminy, stowarzyszenia, parafie i mieszkańcy
  • 10 gmin należy do Stowarzyszenia „Kraina św. Anny”

 

Więcej na temat: Strzelce Opolskie, Krapkowice

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.