A A AAktualnościkomentarze (0)

Skarbimierz. Inwestorzy potrzebują dobrej sieci kanalizacyjnej

W strefie ekonomicznej w Skarbimierzu ulokowały się dotychczas Keiper, Kraft Foods i FPS.

W strefie ekonomicznej w Skarbimierzu ulokowały się dotychczas Keiper, Kraft Foods i FPS.

Kilka milionów złotych będzie kosztować budowa kolektora. Skorzytają z niego działające w strefie firmy i nowi inwestorzy.

- Chcemy spełniać wszystkie wymogi środowiskowe – mówi Krasimir Stoimenov, kierownik d.s. inwestycji z firmy Kraft Foods Polska o budowie kolektora ściekowego do terenów inwestycyjnych w gminie.

W najbliższych dniach powinny ruszyć procedury przetargowe a w 2013 planowane jest zakończenie tej inwestycji, która ważna jest nie tylko dla samej firmy Kraft ale dla całej strefy ekonomicznej. Inwestorem jest Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Brzegu. Kolektor ma kosztować kilka milionów złotych.

Obecny na spotkaniu wójt Skarbimierza Andrzej Pulit potwierdził, iż gmina współfinansowała przygotowanie samej koncepcji jak również finansować będzie część materiałów budowlanych.

- Obecna sieć nie jest w stanie na bieżąco obsługiwać firm ulokowanych na terenach inwestycyjnych. Konieczne jest kotrzystanie ze zbiornika retencyjnego. Nowy kolektor rozwiąże te problemy - mówi Andrzej Pulit. 

W Skarbimierzu dotychczas ulokował się Kraft Foods, Keiper i FPS (w strefie ekonomicznej) oraz poza nią Centrum logistyczne Jeronimo Martins, dwa zakłady produkujące okna (Pinus J&M Smolarczyk i Okpol), Agremo i kilka innych.   

Obecnie w budowie jest zakład produkcji papieru i tektury falistej.

Zbigniew Figas, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska jak również przedstawiciele Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zapewniali o pełnym wsparciu dla tej inwestycji. Sebastian Porębski z firmy Kraft Foods podkreślił iż współpraca z samorządem jest wzorowa, co jest niezmiernie ważne w perspektywie rozwoju firmy.

Spotkanie zorganizowało Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy OCRG w ramach opieki poinwestycyjnej. W najbliższym czasie planowane są kolejne spotkania tym razem dotyczące współpracy firmy Kraft ze szkołami zawodowymi oraz uczelniami wyższymi.

„Wspieramy firmy z województwa, tworząc klimat sprzyjający reinwestycjom dzięki którym rośnie liczba miejsc pracy” – mówi Arkadiusz Tkocz, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.

W samym tylko Skarbimierzu oprócz Kraft Foods reinwestycjami zainteresowana jest firma Keiper, a niemiecka firma FPS już rozpoczęła powiększanie swojej fabryki.

Dwa tygodnie temu marszałek spotykał się też w Skarbimierzu z kolejnym amerykańskim inwestorem mocno zainteresowanym otwarciem fabryki i zatrudnieniem nawet do 400 osób.

Cieszy fakt, że nowe inwestycje powstawać będą w klimacie modnego dzisiaj Biznesu Społecznie Odpowiedzialnego.

Jak informuje Andrzej Pulit kolejne firmy interesują się terenami inwestycyjnymi w Skarbimierzu. Wkrótce umowę na kupno terenu ma podpisywać producent opakowań foliowych. Planuje zakupienie 12 ha ziemi.

Producenci z branży spożywczej chcą kupić 9 ha pod magazyn i centralną piekarnię.  

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.