Porady dla pracujących w Niemczech. Jak dostać kindergeld?

Anna Kampka, specjalista ds. rozliczeń podatkowych firmy Perfecta, oddział w Głogówku odpowiada na pytania Opolan.

  • ~monia1234 2012-05-31, 12:27

    Witam mam pytanie moj maz od 11.2011 roku jest w niemczech zameldowany i dostaje socjal,mamy 5 letnie dziecko ktore jest tu z nami i corke ktora ma 19 lat i jest w polsce,ja z synem przyjechalam w lutym tego roku od kiedy nalezy nam sie kindergeld i czy na corke w polsce tez sie nalezy jesli tak to jakie dokumenty trzeba zlozyc

     

  • ~rafal 2012-08-16, 10:14
    pokaż komentarz
  • ~Mirek zabrze 2012-09-22, 13:04
    pokaż komentarz
  • ~nata102_ 2013-01-08, 15:50

    Witam.

    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii, czy po zmianie adresu zamieszkania powinnam poinformować Familienkasse. Od 6 lat pobieramy Kindergeld na dwójkę dzieci, ja zjechałam w grudniu 2011 do Polski z dziećmi a mąż został nadal w Niemczech. W Listopadzie 2012 roku przeprowadził się bliżej granicy, więc zmienił adres zamieszkania.Czy powinniśmy poinformować o tym Familienkasse i czy znów czeka nas załatwianie papierów w nowej miejscowości.

    Pozdrawiam

  • ~Daria 2013-02-08, 22:13

    witam,

    ja mam pytanie o Kindergled po rozwodzie, Rozwód byl rok temu, teraz były mąż wyjechał do pracy w Niemczech. Jest leganie, ma umowę, dziecko zostało ze mną w Polsce. Czy w takiej sytuacji może się ubiegać o takie świadczenie. Czytałam wiele wypowiedzi osób, które rozwiodły się mając już wcześniej przyznany taki zasiłek, a nie wiem jak to jest już po rozwodzie.

    Będę wdzięczna za informacje,

  • ~Nikol 2014-08-01, 14:32

    Witam mam pytanie od 1maja tego roku mam z mezem meldunek w nNiemczech.Maz w polowie maja zalozyl Gewerbe oboje jestesmy ubezpieczeni w Polsce ja przez Urzad Pracy a maz wspolubezpieczony.Maz na dniach zamieza mnie i siebie ubezpieczyc w Niemczech czy mozemy ubiegac sie o kindergeld a jak tak to po jakim czasie

  • ~Raq 2013-03-09, 19:52

    Mam pytanie , pracuje w Niemczech , jak sprawdzić czy mój pracodawca odprowadza składki ?

     

    Pozdrawiam

  • ~Q 2013-03-28, 11:46

    Ludzie nie posługujcie sie Firmami pośredniczącymi w załatwianiu kindergeldu bo to tylko strata czasu ,  Familienkasse takie sprawy przeciąga ile może , bo wiedzą że zarabiają na tym  . 

    Pozdrawiam . 

  • ~Q 2013-03-28, 11:49

    Ludzie nie posługujcie sie Firmami pośredniczącymi w załatwianiu kindergeldu bo to tylko strata czasu ,  Familienkasse takie sprawy przeciąga ile może , bo wiedzą że zarabiają na tym  . 

    Pozdrawiam . 

  • ~skrobek 2013-04-10, 18:24

    Witam,

    ja też mam pytanie odnośnie rodzinnego,mąż pracuje w niemczech ale firma jest w polsce, ja nie pracuje i nie wem czy mąż może starać się o zasiłek rodzinny w Niemczech czy w Polsce, moż ktoś wie coś na ten temat bardzo proszę o odpowiedz.

    Pozdrawiam

  • ~becia 2013-04-10, 18:28

    Witam,

    ja też mam pytanie odnośnie rodzinnego,mąż pracuje w niemczech ale firma jest w polsce, ja nie pracuje i nie wem czy mąż może starać się o zasiłek rodzinny w Niemczech czy w Polsce, moż ktoś wie coś na ten temat bardzo proszę o odpowiedz.

    Pozdrawiam

     

  • ~Adrian 2013-04-14, 11:43

    Witam, czy jesli złożyłem wniosek o rodzinne w Niemczech przed reformą w 20.03.2013 a nie mam meldunku tam to dostanę rodzinne czy tyczy to się tylko do tych co po tej dacie złożyli wniosek ?.Proszę o szybką odpowiedz .

     

  • ~justysia19914 2013-06-16, 18:51

    witam mam pytanie pobieram kindergeld od 2 lat , moje dziecko chodziło do kindergarten , własnie teraz idzie do szoly i zastanawia mnie jedna kwestia tego czy jet tu tak ze dostaje sie wiecej pieniedzy na dziecko ze wzgledu wyprawki do szkoly czy nie ? jak ktoś wie coś wiecej na ten temat to prosze o wiecej informacji to dla mnie bardzo wazne ..

  • ~halinka 2013-07-06, 21:22

    Witam prosze o pomoc moj maz pracuje w niemczech na gewerbe. jest tam zamelodowany a my w polce z synem 6 letnim. jak maz mieszkaw w polce to nie bylismy razem zameldowani czy ma to jakies zaczenie czy dostaniemy kindergeld? z gory dziekuje za informacje. Pozdrawiam

  • ~Łukasz 2013-09-05, 20:29

    witam.

    Kilka dni temu przyjechałem do pracy do Niemiec.Mam juz umowe o prace w niemieckiej firmie oraz niedługo bede tutaj zameldowany.Wpolsce została zona i 2 letni syn.Chciałbym sie dowiedzieć kiedy mogę starać sie o kindergeld?Czy to musi minąć jakis okres czasu czy juz mogę składać wniosek??

    Pozdrawiam

     

  • ~Kasia1983 2013-10-29, 14:35

    Witam 

    Potrzebuję porady w kwesti przyznania Kindergeld, a mianowicie : Mój mąż złozył wszelkie potrzebne dokumenty i wniosek kazano mu przesłać je na adres : W Bautzen czeka już 1 rok miną dokładnie w pażdzierniku , a teraz pozostaje taka kwestia że sprowadził rodzinę żonę i dzieci w czerwcu tego roku , moje pytanie czy można jkoś przyspieszyć prosedurę jeśli rodzina jest tutaj i ma zameldowanie i dzieci od września poszły tu do szkół ???

    Proszę o poradę co trzeba zrobić będę wdzięczna .

  • ~Gosia C. 2014-01-17, 09:30

    Witam. Maz pracuje w Cottbus od 10 miesiecy na umowie o prace, ma ubezpieczenie i JEST ZAMELDOWANY. Ja z dziecmi mieszkam w polsce blisko granicy, i maz prawie codziennie wraca do domu, sporadycznie tylko nocujac w mieszkaniu w ktorym jest zameldowany.

    W odpowiedzi na zlozone dokumenty o kindergeld urzad wyslal nam pismo zeby maz sie okreslil czy jedzie codziennie do polski czy mieszka w Niemczech.

    Czy zeby uzyskac kindergeld trzeba faktycznie mieszkac w Niemczech (czy wystarczy sam meldunek) i czy urzad ma jakas mozliwosc sprawdzienia tego.

    Jesli ktos mial podobna sytuacje albo zna sie na prawi niemieckim, bardzo prosze o podpowiedz co im odpisac. Sprawa jest dosc pilna bo mamy termin do wtorku.

    Bardzo dziekuje za pomoc. Pozdrawiam

  • ~Pola 2014-08-25, 19:36

    Witam , Moja mama pracuje w Niemczech od 2 lat . Starała się o Kindergled na Mnie i moją Siostre , niestety dostała odmowną decyzję  . Ja mam 22 lata i ucze się ,siostra 19 i rownież się uczy .  Czy nie nalezy sie jej Kindergled na Nas ? Dodam , ze uczymy się w Polsce .