A A AAktualnościkomentarze (22)

Porady dla pracujących w Niemczech. Jak dostać kindergeld?

Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny

Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny

Anna Kampka, specjalista ds. rozliczeń podatkowych firmy Perfecta, oddział w Głogówku odpowiada na pytania Opolan.

Janusz: Mam problem z dokumentami, jakie są potrzebne dla familienkasse aby przyznano mi kindergeld. Złożyłem wniosek o zasiłek i familienkasse zażyczyło sobie abym między innymi przedłożył im umowę najmu lokalu. Nadmieniam że pracuję w Niemczech legalnie,w niemieckiej firmie,podlegam nieograniczonemu opodatkowaniu i jestem tu zameldowany.Mam poświadczenie zameldowania lecz umowa najmu nie jest na mnie a na kierownika.Wspomnę również że wykonujemy pracę na terenie całych Niemiec więc bardzo często korzystamy z kwater które wynajmuje nam firma. Proszę o radę.

Anna Kampka z Perfecty:

Jeżeli dana osoba, starająca się o kindergeld w Niemczech, nie może przedłożyć dokumentów o które prosi familienkassa, powinna wystosować do nich pismo z wyjaśnieniem jaki jest tego powód. Dlatego proponowałabym w Pana sytuacji właśnie to zrobić.

Obowiązek meldunkowy został spełniony – właściciel zameldował Pana pod wskazanym adresem, na okoliczność czego wydział meldunkowy gminy do której Pan należy, może wydać odpowiednie zaświadczenie.

Mieszkanie, w którym jest Pan zameldowany nie jest jednak Pana własnością. Głównym najemcą zajmowanego przez Pana lokalu też Pan nie jest. Jest nim pracodawca, dysponujący tytułem prawnym w postaci umowy najmu do przedmiotowego lokalu. Dokładnie tak należy to przedstawić Familienkassie.

Powinno wystarczyć, a jeżeli nie to myślę, że dla pracodawcy nie byłoby problemem wystawienie zaświadczenia, że to on jest głównym najemcą lokalu, w którym Pan zamieszkuje.

Dominika: Jestem Polką. Wyszłam za mąż Polaka z pochodzeniem niemieckim. Urodził nam się synek, na którego pracujący mąż pobierał kindergeld. Kilka lat po narodzinach syna rozstałam się z mężem i wróciłam do Polski. Jesteśmy po rozwodzie. Mąż pozostał nadal w Niemczech, gdzie pracuje i żyje. Czy należy mu się kindergeld?

Anna Kampka z Perfecty:

Osoba pracująca w Niemczech ma prawo do tego, by pobierać na swoje dziecko kindergeld bez względu na to, czy dziecko z nim mieszka, czy nie.

Kindergeld to świadczenie socjalne, którego odpowiednikiem w Polsce jest zasiłek rodzinny. Ma do niego prawo każda osoba posiadająca dzieci w odpowiednim wieku, pracująca legalnie w Niemczech, opłacająca składki na ubezpieczenia społeczne. Zasiłek rodzinny - Kindergeld , ma na celu zrekompensowanie rodzicom wydatków na utrzymanie dziecka. Pani były mąż może więc kontynuować pobieranie tego świadczenia nawet po rozwodzie i mimo iż dziecko nie zamieszkuje wspólnie z nim.

Nie bez znaczenia pozostaje natomiast kwestia ewentualnego pobierania przez Panią w Polsce zasiłku rodzinnego na syna. Jeśli taka sytuacja ma miejsce, to trzeba niezwłocznie o tym powiadomić familienkasse, która jest zobowiązania obniżyć wypłacany Kindergeld o kwotę otrzymaną przez panią w Polsce.

Informacji dotyczących świadczeń socjalnych z Unii Europejskiej w tym Kindergeldu, udzielają również Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej.

Więcej na temat: praca, prawo, niemcy, Opolszczyzna, porady

Komentarze (22)

 • ~monia1234 2012-05-31, 12:27

  Witam mam pytanie moj maz od 11.2011 roku jest w niemczech zameldowany i dostaje socjal,mamy 5 letnie dziecko ktore jest tu z nami i corke ktora ma 19 lat i jest w polsce,ja z synem przyjechalam w lutym tego roku od kiedy nalezy nam sie kindergeld i czy na corke w polsce tez sie nalezy jesli tak to jakie dokumenty trzeba zlozyc

   

 • ~rafal 2012-08-16, 10:14
  pokaż komentarz
 • ~Mirek zabrze 2012-09-22, 13:04
  pokaż komentarz
 • ~nata102_ 2013-01-08, 15:50

  Witam.

  Proszę o pomoc w wyjaśnieniu kwestii, czy po zmianie adresu zamieszkania powinnam poinformować Familienkasse. Od 6 lat pobieramy Kindergeld na dwójkę dzieci, ja zjechałam w grudniu 2011 do Polski z dziećmi a mąż został nadal w Niemczech. W Listopadzie 2012 roku przeprowadził się bliżej granicy, więc zmienił adres zamieszkania.Czy powinniśmy poinformować o tym Familienkasse i czy znów czeka nas załatwianie papierów w nowej miejscowości.

  Pozdrawiam

 • ~Daria 2013-02-08, 22:13

  witam,

  ja mam pytanie o Kindergled po rozwodzie, Rozwód byl rok temu, teraz były mąż wyjechał do pracy w Niemczech. Jest leganie, ma umowę, dziecko zostało ze mną w Polsce. Czy w takiej sytuacji może się ubiegać o takie świadczenie. Czytałam wiele wypowiedzi osób, które rozwiodły się mając już wcześniej przyznany taki zasiłek, a nie wiem jak to jest już po rozwodzie.

  Będę wdzięczna za informacje,

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.