A A AAktualnościkomentarze (0)

Popełniłeś błąd w dokumentach ZUS? Zrób korektę

fot. archiwum

fot. archiwum

Na pytania odpowiada Jolanta Nowakowska, ekspert z Wydziału Ubezpieczeń i Składek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opol.

Tadeusz W.: - Jak wykazać świadczenie pieniężne z tytułu zasiłku chorobowego, wypłaconego spadkobiercy po śmierci osoby ubezpieczonej przez płatnika składek?

Zobacz: Błąd w PIT można skorygować przez internet

- W takiej sytuacji należy wykazać w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA oraz w deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA w bloku V.

Przedsiębiorca z Nysy: - Nie wiem, co zrobić, bo zgłosiłem do ubezpieczeń pracownika na formularzu ZUS ZUA z błędnymi danymi identyfikacyjnymi.

- Korekty danych identyfikacyjnych ubezpieczonego płatnik składek może dokonać poprzez złożenie dokumentu ZUS ZIUA w trybie korekty.

Czytelnik z Opola: - Zgłaszając pracownika do ubezpieczeń na formularzu ZUS ZUA, wpisałem błędną datę powstania obowiązku ubezpieczeń: zamiast 1 lipiec 2011 r. - 1 lipiec 2010 r. Jak mogę teraz dokonać korekty?

Zobacz: Przez internet do ZUS

- Aby dokonać korekty tego błędu, powinien pan wyrejestrować pracownika na formularzu ZUS ZWUA z datą dokonania zgłoszenia, tj. 1 lipiec 2010 r., a następnie na formularzu ZUS ZUA dokonać prawidłowego zgłoszenia z datą powstania obowiązku ubezpieczeń, tj. 1 lipiec 2011 r.

Płatnik składek: - Wpisałem za ubezpieczonego w raporcie ZUS RCA błędny kod tytułu ubezpieczenia: zamiast 0110 0 0, 0110 1 0. Jak poprawnie sporządzić korektę kodu tytułu ubezpieczenia?

- W takim przypadku płatnik składek musi sporządzić imienny raport korygujący ZUS RCA, wykazując ubezpieczonego w dwóch pozycjach.

W pierwszej pozycji wykazuje ubezpieczonego z błędnym kodem tytułu ubezpieczenia 0110 1 0, wpisując w podstawach na ubezpieczenia oraz składkach zero (w ten sposób wycofa raport błędny), a w drugiej pozycji wykazuje ubezpieczonego z poprawnym kodem tytułu ubezpieczenia 0110 0 0, wpisując prawidłowe podstawy oraz składki na ubezpieczenia.

Więcej na temat: ZUS, błąd, korekta

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.