A A AAktualnościkomentarze (0)

Plony buraka cukrowego wyjątkowo udane

fot. archiwum

fot. archiwum

Cukru po tych zbiorach będzie bardzo dużo.

Gospodaruję od 26 lat, ale takich plonów buraka cukrowego jeszcze nigdy nie miałem. Najstarsi rolnicy nie pamiętają takiego urodzaju! - mówi Jan Smiatek, rolnik z Olbrachcic koło Białej.

Zobacz: Więcej musimy płacić za cukier. A na tym nie koniec podwyżek

W tej wsi większość z 30 plantatorów buraków cukrowych zbierze w tym roku ponad sto ton z hektara. We wcześniejszych latach zbierali przeciętnie ok. 65 ton.

- Buraki są tak duże i rosną tak gęsto, że maszyny starszego typu nie dają sobie z nimi rady i się zapychają. Trzeba też poświęcić więcej czasu na ich przygotowanie - mówi rolnik z Olbrachcic. - Ale takich problemów można sobie tylko życzyć.

- Takich zbiorów nie pamiętam od 20 lat. Prawdopodobnie tak dobrego roku nie było od czasów wojny - potwierdza Krzysztof Sadura, dyrektor surowcowy Cukrowni Cerekiew. - Na całej Opolszczyźnie zbiory są wyższe średnio o 20 - 25 procent niż w latach poprzednich. Szacujemy, że przeciętne zbiory z hektara wyniosą 80 - 90 ton.

Zobacz: Cukier kosztuje dziś majątek

Rekordziści przekraczają sto ton. Taki urodzaj to zasługa wyjątkowo sprzyjającej pogody. Dla buraków deszcz padał i słońce świeciło akurat wtedy, gdy najlepiej sprzyja to ich rozwojowi.

Rolnicy się cieszą, bo wysokie zbiory oznaczają dodatkowe pieniądze. Za każdą zakontraktowaną tonę w ramach limitu rolnik dostanie 30 euro. Za dodatkowe zbiory, efekt wyjątkowego urodzaju - 20 euro.

Więcej na temat: cukier, plony, burak cukrowy

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.