A A AAktualnościkomentarze (2)

Można dostać zwolnienie z pracy na pogrzeb babci?

Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)

Roman Zemanek, ekspert z Państowej Inspekcji Pracy w Opolu. (fot. archiwum)

Roman Zemanek, ekspert z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu.

Janusz z Kietrza: - Zmarła babcia mojej żony, jaki z tego tytułu przysługuje jej urlop okolicznościowy? Czy mnie też się należy? Zaznaczam, że babcia nie była na naszym utrzymaniu ani z nami nie mieszkała.

Zobacz: Komu należy się zasiłek chorobowy?

- Od wielu już lat używane jest potocznie pojęcie „urlop okolicznościowy”, kiedy w rzeczywistości skorzystanie przez pracownika z tego rodzaju nieobecności w pracy nie jest urlopem, tylko zwolnieniem od pracy w określonym celu, w związku z jakimś ważnym wydarzeniem w życiu osobistym lub rodzinnym pracownika.

Odpowiednie regulacje prawne w tym zakresie zawierają przepisy rozporządzenia MPiPS z maja 1996 r. opublikowane w Dzienniku Ustaw nr 60 poz. 281. Przepis ten w §15 stanowi: „§15. Pracodawca jest obowiązany zwolnić od pracy pracownika na czas obejmujący:

Zobacz: Co zrobić, gdy pracodawca nie chce wypłacić wynagrodzenia?

  1. 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
  2. 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką”.

Jak wynika z powyższego, z uprawnienia do dnia wolnego w omawianej sytuacji może skorzystać pracownik, któremu zmarła jego babcia, ale nie babcia współmałżonka. W myśl tego prawa za członków rodziny uważa się zstępnych i wstępnych. Oznacza to, że z dnia wolnego (płatnego) będzie mogła skorzystać wyłącznie Pańska żona.

Skoro babcia żony z Państwem nie mieszkała i nie była na waszym utrzymaniu, taki dzień wolny Panu nie przysługuje, ponieważ nie była to osoba, o której mowa w końcowej części treści pkt 2 cytowanego powyżej przepisu.

Więcej na temat: praca, prawo, urlop, zwolnienie, pogrzeb

Komentarze (2)

  • ~Celina 2012-10-31, 10:36

    TO JEST PARANOJA!!!!!!!!!!!!!! BABCIA MOJEGO MĘŻA, PO NASZYM ŚLUBIE STAŁA SIE TEŻ MOJĄ BABCIĄ!!! I JEST DLA MNIE BLISKĄ OSOBĄ!!!!!!!!!!!!! I ROZUMIĘ ŻĘ DALSZA RODZINA TO NIE NALEŻY SIĘ DZIEŃ WOLNY -OKOLICZNOŚCIOWY ALE ŻEBY TA GŁUPIA USTAWA NIE PRZEWIDZIAŁĄ ŻE BABCIA MĘŻA CZY ŻONY NIE JEST WYSTARCZAJĄCO BLISKA OSOBĄ TO JEST JAKIEŚ CHOREEEEEEEEEEEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • ~ar 2013-01-15, 11:17

    Babcia męża (żony) nie staje się babcią. Można tak do nie mówić. Ale jedynie jest powinowatą a nie krewną, więc niezależnie jak bliska była dla Ciebie babcia męża, to jednak nie jest to Twoja babcia.

    Tak samo np. znajomy, z którym się ktoś bardzo zżył też jest dla kogoś bardzo bliski. Ale to jednak nie krewny.

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.