A A AAktualnościkomentarze (1)

Kindergeld. Zmiany od 2012 roku

Wielu młodych Opolan po zakończeniu szkoły średniej wyjeżdżało dorobić sobie w wakacje, a ich pracujący w Niemczech rodzice pobierali na nich Kindergeld. Lato 2011 r. to ostatnia okazja do czerpania takich korzyści. (fot. sxc)

Wielu młodych Opolan po zakończeniu szkoły średniej wyjeżdżało dorobić sobie w wakacje, a ich pracujący w Niemczech rodzice pobierali na nich Kindergeld. Lato 2011 r. to ostatnia okazja do czerpania takich korzyści. (fot. sxc)

Jednym z problemów rodziców, którzy chcą pobierać niemiecki zasiłek na swoje dzieci, mogą być zbyt wysokie dochody. Od 2012 r. zmieniają się przepisy.

Od 2012 r. teoretycznie nieistotne będzie, ile nasze dziecko zarabia. Za to decydująca do otrzymania na nie Kindergeld ma być długość jego czasu pracy w ciągu tygodnia.

Zobacz: Kindergeld. Komu należy się niemiecki zasiłek rodzinny?

Problem ten dotyczy nie tylko rodziców mających pełnoletnie dzieci uczące się, które zarabiają np. w czasie wakacji (chociażby wyjeżdżając do pracy w Niemczech, Holandii, do innego kraju lub podejmujące pracę w Polsce), dzieci uczących się w trybie zaocznym lub wieczorowym, a jednocześnie pracujących. Może także dotyczyć dzieci niepełnoletnich, które już mają dochody.

Przepisy obowiązujące w 2011 roku

Jeszcze w tym roku otrzymamy Kindergeld na nasze dziecko, gdy jego dochód roczny nie przekroczy 8.004 euro.

Od dochodów pociechy możemy odliczyć kwoty płacone na ubezpieczenie społeczne. Ten przepis obowiązuje w Niemczech od 2005 roku, a został wprowadzony, aby podkreślić, iż wydatki na ubezpieczenie społeczne nie są wliczane do wydatków na utrzymanie dziecka. Zatem składki społeczne zmniejszają dochód dziecka.

To bardzo ważna informacja dla rodziców, którzy pobierają Kindergeld na dzieci, które już osiągają własne dochody.

Kindergeld. Co się zmieni w prawie w 2012 roku?

Wówczas kwota Kindergeld przestanie być zależna od wysokości dochodów. Oznacza to, że dziecko może teoretycznie zarobić w 2012 r. więcej niż 8.004 euro.

Jednak 1 stycznia 2012 r. Niemcy wprowadzają nowy przepis, który będzie stanowił, że dziecko nie może pracować dłużej niż 20 godzin tygodniowo. Czyli przepisy niemieckie będą pozwalały zarobić naszym dzieciom nawet 20.000 euro rocznie, byleby nie pracowały one dłużej niż 20 godzin w tygodniu. Dziecku będzie trudno zarobić dużą kwotę pieniędzy, gdyż 20 godzin to pół etatu, więc możliwości zarobku wcale nie są takie duże.

Kto na tym straci

Z pewnością na zmianie przepisów stracą ci rodzice, których dzieci zakończyły naukę na poziomie np. szkoły średniej i robią sobie kilkumiesięczną przerwę, po upływie której chcą podjąć studia.

Jak wiadomo, do 4 miesięcy po zakończeniu (lub przerwaniu) nauki przysługuje rodzicom Kindergeld.

Do końca 2011 roku dzieci mogą zarabiać w ciągu 4 miesięcy po zakończeniu nauki do 2000 euro miesięcznie.

Wielu młodych mieszkańców Opolszczyzny, których rodzice pracują w Niemczech, wyjeżdżało po szkole średniej na 3-4 miesiące do pracy za granicą. Tak mogą zrobić jeszcze w tym roku bez żadnych konsekwencji finansowych dla rodziców pobierających na nich Kindergeld.

Zobacz: Porady dla pracujących w Niemczech. Jak dostać kindergeld?

Zatem lato 2011 będzie ostatnią okazją dla naszych dzieci, aby mogły popracować w pełnym wymiarze czasu pracy, a my rodzice mogli na nie nadal pobierać Kindergeld.

Z kolei w roku 2012, gdyby dziecko podjęło jakąkolwiek pracę przekraczającą wymiar 20 godzin pracy tygodniowo, to rodzice muszą się liczyć z utratą prawa do zasiłku na pracujące pociechy.

Kindergeld. Kto zyska na zmianie przepisów?

Ci rodzice, których dzieci uczą się w trybie wieczorowym i dorabiają sobie. Przykładowo ojciec pracujący w Niemczech może brać w roku 2012 nadal Kindergeld na córkę, która ucząc się jeszcze, dorabia sobie okazyjnie.

Oczywiście pod warunkiem, że jej czas pracy wyniesie w tygodniu nie więcej niż 20 godzin.

Tekst powstał przy udziale spółki doradztwa podatkowego Service BB oraz serwisów: www.arbeitsamt.pl, www.finanzamt.pl

Więcej na temat: zasiłek, zmiany, rodzice, kindergeld

Komentarze (1)

  • ~Ola 2012-09-23, 10:43

    Witam, mam pytanie odnośnie pobierania zasiłku na dziecko, które uczy się zaocznie i odbywa staż. Liczba przepracowanych godzin znacznie przekracza 20 jednak dziecko nie podpisało żadnej mowy o pracę ponieważ zostało skierowane na staż przez Urząd Pracy gdzie nadal posiada status osoby bezrobotnej. Pieniądze jakie zarabia są przyznawane w formie stypendium i wynoszą ponad 800 zł. Czy w tym przypadku jest możliwe pobieranie zasiłku na dziecko?

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.