A A AAktualnościkomentarze (42)

Kindergeld. Komu należy się niemiecki zasiłek rodzinny?

Zasiłek na dzieci w Niemczech wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. (fot. sxc)

Zasiłek na dzieci w Niemczech wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. (fot. sxc)

Pracujesz w Niemczech? Skorzystaj ze swoich praw. Ekspert odpowiada, komu i na jakich zasadach należy się niemiecki zasiłek rodzinny (tzw. Kindergeld).

Twój mąż pracuje w Niemczech? Czy może tam pobierać zasiłek na dzieci?

- Z chwilą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (maj 2004 roku) obywatele polscy mieszkający i pracujący na terenie Niemiec mogą starać się o uzyskanie świadczeń rodzinnych w postaci pieniędzy na dzieci, tak zwanych „kindergeld”.

Zobacz: Portale internetowe po polsku dla pracujących w Niemczech

Zasiłek na dzieci przyznawany jest przez Niemiecki Urząd Rodzinny (Familienkasse) także na dzieci mieszkające w Polsce, do ukończenia przez nie 25 roku życia, jeśli nadal uczęszczają do szkoły lub studiują.

Zasiłek można otrzymywać także na dzieci przysposobione i na dzieci współmałżonka, jeżeli tylko należą do gospodarstwa domowego wnioskodawcy.

Wnioskodawcą może być osoba, która podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, czyli gdy dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Niemczech i korzysta z niego, ma otwartą działalność gospodarczą (Gewerbeanmeldung) lub pracuje legalnie jako osoba zatrudniona, oraz gdy rozlicza się z podatków na terenie Niemiec.

Zasiłek na dzieci wynosi 184 euro miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko, na trzecie 190 euro, natomiast na czwarte i każde kolejne dziecko jest to kwota w wysokości 215 euro miesięcznie.

Zobacz: Porady eksperta dla pracujących na Zachodzie

Podanie o pieniądze dla dzieci zostanie rozpatrzone przez Niemiecki Urząd Rodzinny tylko po przesłaniu wszystkich wymaganych dokumentów - tzw. Aantrag auf Kindergeld.

Przyznany zasiłek na dzieci wypłacony zostanie wstecz od momentu zameldowania wnioskodawcy na terenie Niemiec (maksymalnie jednak do czterech lat wstecz), a następnie co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do uzyskiwania pieniędzy na dzieci.

Aby pieniądze z Kindergeld zostały wypłacone, niezbędna jest decyzja ROPS, (Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej), iż w Polsce nie zalegamy z żadnymi świadczeniami, i w czasie za jaki się staramy o zasiłek w Niemczech nie pobieraliśmy świadczeń w Polsce. 

Na pytania mieszkańców regionu eksperci z biur podatkowych czekają w opolskiej siedzibie Ogólnopolskiego Konwentu Agencji Pracy, ul. Krakowska 1, tel. 77 45 30 371

Komentarze (42)

 • ~Martha 2012-08-19, 12:43

  Mam do państwa pytanie.
  Mój mąż pracuje w Niemczech.Został tam oddelegowany z Polski 1.5 roku temu. Tam ma odprowadzany niemiecki podatek, natomiast składki ubezpieczeniowe odprowadzane są w Polsce.Ja z dzieckiem jestem w Polsce.Od roku staramy sie o Kindergeld.Złożyliśmy wszelkie wymagane dokumenty.W czerwcu br. Familienkasse przysłało pismo, że złożone dokumenty A1 i e101 są niestety niewystarczające.Nie wiem co mieli na myśli, bo tego nie napisali, ale wysłane zostało do nich zapytanie w tej sprawie i do dnia dzisiejszego bez odezwu.
  Czy jest sens dalej drążyć temat? Czy faktycznie pracownikom oddelegowanym należy się ten zasiłek?

 • ~ani 2013-05-26, 21:30

  maz musi sie rozliczyc w niemczech z dochodow. moze to zrobic pracujac w niemczech. niech zazada od pracodawcy w niemczech druku pit. musi sie rozliczyc w niemieckim fiskusie.

 • ~ani 2013-05-26, 21:30

  maz musi sie rozliczyc w niemczech z dochodow. moze to zrobic pracujac w niemczech. niech zazada od pracodawcy w niemczech druku pit. musi sie rozliczyc w niemieckim fiskusie.

 • ~ani 2013-05-26, 21:30
  pokaż komentarz
 • ~andrzej 2012-09-14, 11:02

  Witam. dostalem informacje ze od maja mozna ubiegac sie o zasiłek. prosze skontaktowac sie z  ZWROTPODATKOW.PL

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.