A A AAktualnościkomentarze (0)

Jak korygować dokumenty rozliczeniowe?

Składając korektę, należy sporządzić raport RSA z właściwym kodem świadczenia przerwy tj. 311. (fot. archiwum)

Składając korektę, należy sporządzić raport RSA z właściwym kodem świadczenia przerwy tj. 311. (fot. archiwum)

Na pytania odpowiada Krystyna Glinka, ekspert z Wydziału Obsługi Klientów ZUS w Opolu.

Anna: - Jak dokonać korekty raportu RCA za styczeń 2011 r.? Przez pomyłkę sporządziłam raport za ubezpieczonego, który został już wyrejestrowany z ubezpieczeń i w danym miesiącu nie otrzymał żadnego wynagrodzenia.

Zobacz: Pracownicy urzędów skarbowych dotrą do mieszkańców

- W przypadku, gdy płatnik złożył raport składkowy za ubezpieczonego, a nie powinien tego robić, należy skorygować raport RCA do „zera”.

Aby wycofać raport składkowy, trzeba wypełnić nowy raport, wpisując w pole dotyczące podstawy wymiaru składek i kwoty składek wartość „0,00”. Raport ten dołącza się do deklaracji rozliczeniowej korygującej.

Czytelniczka z Opola: - W deklaracji rozliczeniowej za grudzień 2010 r. została błędnie naliczona składka na Fundusz Pracy i FGŚP. Czy składając korektę, należy złożyć komplet korygujący, tj. deklarację DRA oraz wszystkie pozostałe raporty?

Zobacz: Podatki. Odzyskaj pieniądze z Holandii

- Nie. W przypadku, gdy korekta dotyczy danych wykazanych wyłącznie w deklaracji rozliczeniowej, nie składa się imiennych raportów miesięcznych. Wystarczy tylko złożyć korektę deklaracji DRA.

Kadrowa: - W raporcie RSA wykazałam pracownicę z kodem świadczenia przerwy 313, tj. zasiłek chorobowy, i z kodem 311 - zasiłek macierzyński. Natomiast osoba ta przebywała już cały miesiąc na zasiłku macierzyńskim. Czy składając korektę RSA, powinnam wyzerować kod świadczenia przerwy 313?

- Nie. Składając korektę, należy sporządzić raport RSA z właściwym kodem świadczenia przerwy tj. 311.

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.