A A AAktualnościkomentarze (0)

Gmina Ujazd. Inwestorzy znów interesują się strefą ekonomiczną

W ostatnich miesiącach na terenie strefy rozwinęły się dwie firmy. Jedna z nich to FM Logistic. (fot. Radosław Dimitrow)

W ostatnich miesiącach na terenie strefy rozwinęły się dwie firmy. Jedna z nich to FM Logistic. (fot. Radosław Dimitrow)

FM Logistic rozbudował zakład pod Olszową, fabryka mebli przenosi do strefy produkcję. Ale to wciąż za mało, by ten teren tętnił życiem.

Niewielu poważnych inwestorów w Strefie Aktywności Gospodarczej to wynik światowego spowolnienia gospodarczego, w ostatnich latach - uważają władze Ujazdu.

Zobacz: Strefa ekonomiczna w Ujeździe będzie powiększona

Mimo tego gmina nie przerwała inwestycji na tych terenach. Obok sieci dróg, wodociągu, linii energetycznej i telefonicznej teren uzbrojono w gazociąg.

Burmistrz Tadeusz Kauch, przekonuje, że w ostatnich miesiącach inwestorzy znów zaczęli się interesować strefą. - Obecnie prowadzimy negocjacje z trzema firmami, które działają w branży budowlanej i betoniarskiej - zapewnia Kauch. - To dobry znak.

W ostatnich miesiącach na terenie strefy rozwinęły się dwie firmy. FM Logistic, która dotychczas pakowała gumy do żucia dla koncernu Cadbury Polska, zakończyła właśnie rozbudowę zakładu o kolejną halę.

W nowym module firma ruszyła z pakowaniem produktów dla Colgate-Palmolive. Choć uroczystego przecięcia wstęgi jeszcze nie było, to przedstawiciele FM Logistic, mówią, że praca w nowej hali idzie pełną parą.

Zobacz: Ujazd. Pierwszy w powiecie inkubator przedsiębiorczości jest już gotowy

- W całym zakładzie zatrudniliśmy 206 osób na stałe oraz 100 pracowników tymczasowych - poinformował Tomasz Orszak, który w FM Logistic odpowiada za sprawy personalne.

Drugą firmą, która właśnie rozpoczęła budowę w strefie, jest fabryka mebli Qualichairs. Ten zakład działał dotychczas w Olszowej, gdzie wynajmował niewielkie pomieszczenia.

Teraz na terenie blisko 1 ha stawia własne hale produkcyjne. Zwiększy też zatrudnienie z 15 do 20 pracowników.

- Produkujemy meble tapicerowane, które eksportujemy głównie do Niemiec i Holandii - mówi Grzegorz Berlak, jeden z właścicieli Qualichairs. - Ta strefa to dla nas idealne miejsce do prowadzenia firmy. Zamiast płacić za wynajmowanie pomieszczeń, wzięliśmy kredyt, który będziemy spłacać w ratach podobnych do wysokości czynszu.

Właścicielami gruntów w strefie jest także kilka innych, znaczących firm, ale na razie nie planują one poważnych inwestycji. Na terenach należących do Kauflandu, gdzie miała powstać baza logistyczna, hula wiatr. Haba-Beton i JD Trade z branży betoniarskiej uruchomiły tylko składy materiałów, w których pracuje garstka osób.

Kilka miesięcy temu wybudowaniem swojego zakładu w strefie zainteresowany był koncern Wedla, produkujący słodycze. Firma zrezygnowała, bo - jak ustaliliśmy nieoficjalnie - chce wybudować zakład jak najbliżej Niemiec, by produkować słodycze na eksport.

 

nazwa

 

Od kilku lat gruntami pod autostradą interesuje się także firma Peri, produkująca m.in. łaty budowlane i rusztowania. Jej przedstawiciele nie chcą zdradzać planów inwestycyjnych.

Burmistrz Tadeusz Kauch, jest optymistą. - Powoli strefa się zapełnia - mówi. - Firmy, które chcą inwestować w tej części kraju, prędzej czy później będą musiały się u nas pojawić, bo tereny przemysłowe przy dużych miastach jak Katowice czy Wrocław się zapełniają. 

Powstająca fabryka mebli to w Strefie Aktywności Gospodarczej jedna z niewielu inwestycji w ostatnim czasie.

Komentarze

By submitting this form, you accept the Mollom privacy policy.